چت واتساپ
alt

معرفی اروپا

معرفی قاره اروپا

اروپا قاره ای که کاملا در نیمکره شمالی و عمدتا در نیمکره شرقی واقع شده است. این منطقه غربی ترین منطقه اوراسیا محسوب می شود و از شمال با اقیانوس قطبی، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با دریای مدیترانه و از شرق با قاره آسیا هم مرز است. مناطق اروپا اغلب بر اساس معیار های جغرافیایی، فرهنگی و یا تاریخی تقسیم بندی می شوند. در حال حاضر بسیاری از ساختار های اروپایی وجود دارند که برخی از آن ها فرهنگی، اقتصادی و یا سیاسی هستند که از این میان می توان به شواری اروپا، اتحادیه اروپا، کمیته بازی های المپیک اروپا و فستیوال آهنگ یورو ویژن اشاره کرد. علاوه بر کشورهای موجود در قاره اروپا، چندین کشور دیگر که با قلمروها و سرزمین های کشورهای اروپایی هم مرز هستند جز اروپای وسیع محسوب می شوند که از بین این کشور ها می توان به ارمنستان، آذربایجان، قبرس، گرجستان، گرینلند، قزاقستان، روسیه و ... اشاره کرد.

تقسیم بندی اروپا بر اساس جهت های قطب نما، سخت ترین امر است زیرا محاسبه معدودی از نقطه میانه اروپا (از جمله موضوعات دیگر)، و معیار های خالص جغرافیایی شرق و غرب اغلب با معنای سیاسی آن ها (دوران جنگ سرد) اشتباه گرفته می شود. مناطق جغرافیایی مدرن اروپا شامل اروپای مرکزی، اروپای شرقی-مرکزی، اروپای شرقی، اروپای شمال شرقی، اروپای شمالی، اروپای شمال غربی، اروپای جنوب شرقی، اروپای جنوبی، اروپای جنوب غربی و اروپای غربی می شوند اما به طور کلی اروپا را می توان به پنج بخش تقسیم کرد: اروپای شمالی، اروپای جنوبی، اروپای مرکزی، اروپای غربی و اروپای شرقی.

در زیر به معرفی مهمترین تقسیم بندی اروپا اشاره شده است:

-    اتحادیه اروپا

یکی از مهم ترین بخش های تقسیم بندی سیاسی و اقتصادی اروپا، اتحادیه اروپا است. 27 کشور اروپایی، عضو اتحادیه اروپا در سال 2020 هستند و این کشورها شامل اتریش، بلژیک، بغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا و سوئد می شوند.

-    منطقه اقتصادی اروپا و منطقه شنیگن

منطقه ای بدون مرز که توسط توافقنامه شینگن ایجاد شده و کشور های عضو آن عبارتند از  اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، نروژ، ایسلند و سوئیس می باشند که با بستن توافقنامه های جداگانه و قبول اعمال مقررات منطقه شینگن به عضو منطقه شینگن درآمدند.

-    اتحادیه اقتصادی اوراسیا

اتحادیه سیاسی و اقتصادی شامل کشور های ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و عضو ناظر مولداوی می شوند.

-    کشور های منطقه یورو

شامل کشور هایی می شود که ارز خود را به یورو تبدیل کرده اند که می توان به اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا اشاره کرد.

اروپا به عنوان یک قاره نسبتا بزرگ با کشور ها و فرهنگ های مختلف محسوب می شود، به طور کلی می توان گفت که در این منطقه چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد که همین امر باعث شده اروپا در میان مردم دنیا و به خصوص گردشگران شهرت خاصی داشته باشد و سالانه گردشگران زیادی از این قاره بازدید کنند. کشور های اروپایی در میان مردم جهان بسیار محبوب هستند که از این میان می توان به فرانسه کشور هنر، عشق و آشپزی، ایتالیا کشور پاستا، تاریخ و هیجان، ایرلند کشور کاتولیک، گینس و جذابیت، اسپانیا کشور هنر، موسیقی و رقص سالسا، لهستان کشور کار سخت، کابینوس و خورش های گرم اشاره کرد. اروپا همچنین به خاطر تنوع زیاد غذایی نیز محبوب است و سالانه بسیاری از گردشگران برای تجربه انواع مختلف غذا ها به این منطقه سفر می کنند. همانطوری که می دانید کشور های اروپایی به خاطر جاذبه ها و نقاط دیدنی شان شناخته شده اند و هر کدام دارای نشانه ها و مکان های بسیار مشهوری هستند که تنها با نام بردن این مکان ها به راحتی می توانید اسم این کشور ها را حدس بزنید: بیگ بن، برج ایفل، شهر واتیکان، گرکین، آشویتس و ... . برخی از کشور های اروپایی به خاطر رویداد های تاریخی که میزبان آن ها بوده اند شناخته شده اند که از میان این رویداد ها می توان به جنگ های بزرگ، امپراطوری ها و نزاع های سیاسی و ... اشاره کرد. 

بنابراین شهرت اصلی قاره اروپا را می توان به خاطر وجود میراث فرهنگی غنی و تنوع غذایی آن دانست. وقتی مردم به اروپا فکر می کنند به طور کلی دارند به فرهنگ های جهان غربی فکر می کنند که از فرهنگ های بیشماری تشکیل شده و هر کدام دارای تاریخی غنی و قدمتی در طول قرن ها و معماری های شگفت انگیز این کشور ها که تا به امروز پا بر جا مانده اند هستند. این ها دلایلی هستند که مردمان سایر کشور ها به اروپا سفر می کنند، بنابراین می توان گفت که اروپا مناسب برای هر سلیقه ای است و می توانید با سفر به اروپا با فرهنگ های مختلف و بسیار متفاوت آشنا شوید و از تنوع غذایی موجود در آن لذت ببرید.   


 


دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله :

مشاوره رایگان
cta
 02191009392