چت واتساپ
alt

سنت جونز

شهر سنت جونز ، قدیمی ترین شهر آمریکای شمالی و مرکز استان نیوفاندلند و لابرادور است. این شهر در کنار سواحل اقیانوس اطلس در شبه جزیره آلان در جزیره نیوفاندلند واقع شده است. بندر آن در دهه 1600 تحت استعمار بریتانیایی ها بوده است. شهر سنت جونز به خاطر خانه های رنگارنگش شهرت دارد.

ایالت نیوفاندلند و لابرادور

به ایالت نیوفاندلند و لابرادور خوش آمدید:

ایالت نیوفاندلند و لابرادور، شرقی ترین استان کانادا با مساحت 405212 کیلومتر مربع است که در منطقه آتلانتیک کشور کانادا واقع شده است و شامل جزیره نیوفاندلند و سرزمین لابرادور در شمال غربی می شود. در سال 2013، جمعیت این استان حدود 526702 نفر تخمین زده شده است.  حدود 92% از این جمعیت در جزیره نیوفاندلند (و جزایر کوچکتر همسایه آن) سکونت دارند که بیش از نیمی از آن ها در شبه جزیره آوالون (Avalon) قرار دارند. 
از لحاظ تاریخی، نیوفاندلند، خانه منحصر به فرد انواع فرانسوی ها و ایرلندی ها و همچنین زبان در حال انقراض بیوتوک (زبان سرخپوستان آمریکای شمالی) است. در لابرادور مردم بومی به زبان های بومی اینوویتون (Innu-aimun) و اینکتیتوت (Inuktitut) نیز صحبت می کنند.
سنت جانز  (به انگلیسی : St. John's)، مرکز استان نیوفاندلند و لابرادور است که به عنوان بیستمین منطقه بزرگ سرشماری شهری کانادا محسوب می شود و نزدیک به چهل درصد جمعیت این استان را تشکیل می دهد. این شهر، در جنوب شرقی این استان قرار دارد که به خاطر دژ سیگنال هیل متعلق به قرن هجدهم شهرت دارد. شهر سنت جانز، مقر دولت و خانه مجلس نیوفاندلند و لابرادور و بالاترین دادگاه در حوزه قضایی یعنی دادگاه تجدید نظر نیوفاندلند و لابرادور است. 
نیوفاندلند، مستعمره سابق و تحت سلطنت انگلیس، پس از رنج ها و فشار های اقتصادی ناشی از رکورد بزرگ اقتصادی و بعد از مشارکت در جنگ جهانی اول در سال 1933 استقلال خود را به دست آورد. این استان با عنوان نیوفاندلند یعنی دهمین استان کانادا در سی و یکم مارس 1949 وارد کنفدراسیون کانادا شد. لابرادور یک منطقه ساحلی وابسته به خشکی است که در مجاورت کبک قرار دارد. در ششم دسامبر 2001، بر اساس اصلاحیه قانون اساسی، نام رسمی این استان به نیوفاندلند و لابرادور تغییر کرد.

ایالت نیوفاندلند و لابرادور کانادا


این استان، بیشترین انگلیسی زبان را در میان استان های کانادا دارد که بر اساس آمار سال 2006، بیش از 97.6 درصد مردم آن زبان انگلیسی را  به عنوان زبان مادری خود قبول دارند. در مورد مردم، همه با هم صحبت می کنند، به هم کمک می کنند و همدیگر را می شناسند (مردم نیوفاندلند اغلب می دانند که چه کسی در چه بخشی از جزیره با چه نام خانوادگی زندگی می کند).
موارد و جزئیات فوق العاده ای در مورد نیوفاندلند وجود دارد که از این موارد می توانیم به زیبایی طبیعت نا هموار آن، مردمان محلی فوق العاده دوست داشتنی و شوخ طبع، فرهنگ سنتی و گویش منحصر به فرد آن اشاره نمود. زیبایی نیوفاندلند را می توان در سواحل صخره ای جزیره و سواحل شرقی بسیار زیبا و درخشان آن خلاصه کرد.
در جزیره نیوفاندلند، سایت باستان شناسی L’anse aux Meadow سکونتگاه معروف مکتشف وایکینگ، لایف اریکسون (Leif Erikson) است. پارک ملی گروس مورن (Gros Morne) در خلیج سنت لارنس (St. John) دارای صخره ها، آبشار ها و فلات های یخبندان است. 
دیدنی های فراوانی در توندرای لابرادور (اغلب آن را سرزمین بزرگ می خوانند) وجود دارد که از این میان می توان به مینی راکی که رشته کوه های طولانی در سواحل غربی است و همچنین به تپه های لوئیس هیلز، شبه جزیره تاریخی آوالون، شهر سنت جانز مرکز این استان اشاره نمود. همچنین قدرت مناطق وسیع بکر و غیر قابل سکونت درون نیوفاندلند را دست کم نگیرید. این محل، مکانی دست نخورده است و زمانی که وارد این محل می شوید متوجه برخورد آب با صخره ها خواهید شد. ماتس اندرسون، مسابقه دهنده ماجراجویی این مکان را به ترکیبی از پاتاگونیا، سوئد، نیوزیلند و دیگر کشور های جهان توصیف کرده است. هیچ بازدیدی از نیوفاندلند بدون تماشای نهنگ ها کامل نیست. نهنگ ها به سطح می آیند و نزدیک قایق شما می شوند که شما می توانید بوی آن ها را احساس کنید و در واقع این بو، بوی خوشایندی نیست. تماشای آن ها بسیار لذت بخش است. در این میان کارگزار تور های O’Brien در فریلند، تورهای فوق العاده ای را به شما ارائه می دهد که نه تنها شامل تماشای نهنگ ها نمی شود بلکه تماشای پافین ها را نیز در بر می گیرد و در کل یک ماجراجویی صبحگاهی فوق العاده عالی را تجربه خواهید کرد و در آخر این گشت را با یک نهار دلچسب پایان دهید.
شیوه متفاوت گفتار ساکنین نیوفانلند شناخته شده است. باور کنید یا نه، آن ها با یک گویشی صحبت می کنند (که لهجه نیست) که ریشه های آن (در حال حاضر انگلیسی آمریکای شمالی هنوز هم هست) به طور عمده به ایرلندی، انگلیسی و فرانسوی باز می گردد و این زبان برای حدود 500 سال است که توسعه و تکامل یافته است. فرهنگ لغت زبان انگلیسی نیوفاندلند هم اندازه فرهنگ لغت زبان انگلیسی استاندارد است. نحوه دستور زبان آن کمی با زبان انگلیسی استاندارد متفاوت است و در مورد لهجه نیز در این استان از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. داگلاس کوپلند، نویسنده کانادایی، این زبان را یکی از سوغات کانادا معرفی کرده است. مردمان نیوفاندلند، در تلفظ نام این استان تأکید را بر روی لند  قرار می دهند، در صورتی که کانادایی های خارج از استان های آتلانتیک (جزیره پرنس ادوارد، نیو برانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند و لابرادور) و گردشگران، برای تلفظ نام این استان تأکید را بر روی نیو قرار می دهند. 
دو سنتی که در بازدید از نیوفاندلند با آن مواجه خواهید شد یکی بوسیدن ماهی قزل آلا و دیگری اسکریچ این (Screech-in) است که  توسط بن مولرونی (Bem Mulroney) در نمایش تلویزیونی بت کانادایی در بازدید او از نیوفاندلند اشاره شد. این سنت ها کمی بیش از فعالیت های گردشگری و عمدتا توسط مردم محلی برای خندیدن ایجاد شده است. بعد ها گردشگران متوجه این فعالیت ها شدند و از آن ها لذت بردند. تور های گردشگری اغلب شامل این فعالیت های سنتی می شود و به آن ها از قبل اطلاع داده می شود که آن ها شرکت کننده افتخاری در برنامه مردمان نیوفاندلند هستند. 
سنت اسکریچ این، یکی از مشهور ترین سنت های جدید است که بر اساس آن مردمان این سرزمین و بازدیدکنندگان این جزیره باید یک لیوان اسکریچ (یک برند معروف نوشیدنی جاماییکایی مشهور در نیوفاندلند) را بیاشامند. این نوشیدنی نام خوبی دارد ولی اگر طعم آن را دوست نداشتید تعجب نکنید.
بوسیدن کاد (ماهی قزل آلا) و اسکریچ این در بین بازدیدکنندگان شناخته می شود. بازدیدکننده بعد از ورود، باید یک ماهی قزل آلا را که نشانه تاریخی صنعت ماهی گیری در این منطقه است را ببوسد که این موضوع بخش طنز آمیز تور ها به حساب می آید. البته در حال حاضر به خاطر موارد بهداشتی و نادر بودن ماهی واقعی قزل آلا یا کدفیش از ماهی پلاستیکی یا چوبی آن استفاده می شود. در هنگام بازدید از این استان با سنت های فراوانی مواجه می شوید که هم جالب و هم خنده دار هستند.

 


مشاوره رایگان
cta
 02191009392