چت واتساپ
alt

ونیز

به شهر ونیز ، رمانتیک ترین شهر اروپا خوش آمدید

ونیز Venice ، شهر آب رمانتیک ترین شهر اروپا در منطقه ونتو (Veneto) ایتالیا در یکی از شمال شرقی ترین ایالت ها واقع شده است. این شهر مهم باستانی و تاریخی در ابتدا در صد جزیره کوچک در دریای آدریاتیک ساخته شده بود. جاده های این شهر آبراه ها و کانال های آب است که سر تا سر ونیز را بهم وصل می کند.

شهر ونیز تقریبا مشابه ششصد سال پیش است که همین موضوع به جذابیت آن می افزاید. این شهر یازدهمین شهر بزرگ ایتالیا است که دارای جمعیت توریست قابل توجهی است. شهر ونیز دارای 637245 هزار نفر جمعیت است که به خاطر محبوبیت آن، سالانه حدود بیست میلیون گردشگر از آن بازدید می کنند. این مجبوبیت زیاد ونیز، آن را با چالش هایی مواجه کرده است که یکی از این چالش ها نزدیکی کشتی های کروز به ساختمان ها و آلودگی هوا است. شهر ونیز را با عناوینی می خوانند که از مهمترین این عناوین می توان به شهر ملکه آدریاتیک، لا سرنیسیما، لا دومینانته، شهر آب، شهر ماسک ها، شهر پل ها، شهر شناور و شهر کانال ها اشاره کرد. تالاب و بخشی از شهر ونیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. بخش هایی از ونیز به دلیل زیبایی در زیر ساخت ها، معماری و آثار هنری خود مشهور هستند. شهر ونیز به خاطر داشتن چندین جنبش هنری مهم بخصوص رنسانس شهرت فراوانی دارد و همچنین در تاریخ موسیقی سمفونیک و اپرا نیز نقش مهمی ایفا کرده و محل تولد آنتونیو ویوالدی بوده است. 

شهر ونیز

ممکن است که شهر ونیز بزرگ به نظر نرسد اما از بخش های مختلفی ساخته شده است. معروف ترین منطقه آن ترکیبی از 118 جزیره با نواحی اصلی است که آن را سستیری (Sestieri) می نامند: Cannaregio، Castello، دورسودورو، سان پولو، سانتا کروچه و سان مارکو منطقه هایی هستند که آثار تاریخی اصلی و دیدنی در آن ها قرار گرفته است. سایر مناطق اصلی ونیز شامل جزیره جودکا (Isola Della Giudecca) و لیدو (Lido di Venezia) است. برخی از مهم ترین جزایر در تالاب شامل مورانو، تورچلو، سان فرانچسکو دل دزرتو و بورانو می شوند.

تاریخچه ونیز Venice

تاریخ ونیز از اینجا آغاز شد: نام ونیز از ونتی یعنی مردمان قوم باستانی ونتی که تا قرن دهم قبل از میلاد در این منطقه سکونت داشتند گرفته شده است. در حالی که ونتی ها برای مدت ها در شمال شرقی ایتالیا سکونت داشته اند، جمعیت کمی از ماهیگریان مشهور به لاگونرها در این جزایر مدرن کنونی ونیز برای مدت طولانی زندگی می کردند. نقطه شروع واقعی شهر هنگامی بود که پناهندگان پس از محاصره شهرهای اطراف رم توسط غارتگران بربری، به سمت سرزمین های باتلاق و مرداب ها فرار کردند. اولین موج پناهندگان در سال 160 قبل از میلاد از Quadi و Marcomanni گریختند و در قرن پنجم افراد بیشتری از Visigoths و Hun آمدند و در قرن ششم پناهندگان برای داشتن پناهگاهی امن از Lombards فرار کردند و به این سرزمین آمدند. با تخریب امپراطوری رم غربی و لومباردی که همیشه از طریق تالاب ها تهدید می شدند، ونیز از کمک به امپراطوری رم شرقی در قرن ششم استقبال کرد. بیزانسیان از طریق نوار ساحلی باریکی توانستند که داخل Exarchate of Ravenna شوند و آن را از طریق قسطنتنیه (Constantinople) اداره کنند. وجود فاصله و کمبود ارتباط زمینی با ونیز، ونیز را نسبتا منزوی کرد که همین انزوا باعث تمایل آن به استقلال شد. در سال 726، شورشی در آن در گرفت و اسقف اعظم بیزانس به قتل رسید. سپس ونیزی ها (ونتیان) اولین سری طولانی از 117 دوک خود را انتخاب کردند. با این حال، ونیز بلافاصله برای جلوگیری از تسلط پاپ یا لومبارد دوباره خود را تحت رهبر جدید به امپراطوری بیزانس تسلیم کردند و این گونه تاریخ پر شور ونیز جریان پیدا کرد. این شهر از نظر تاریخی پایتخت جمهوری ونیز برای یک هزاره و بیشتر ( از سال 697 تا 1797) بوده است. شهر ونیز مرکز قدرت دریایی و مالی در دوران قرون وسطی و رنسانس بوده است و منطقه ای برای جنگ های صلیبی و نبرد لپانتو و همچنین از قرن سیزدهم تا اواخر قرن هفدهم مرکز مهم بازرگانی – بخصوص ابریشم، غلات و ادویه ها  و هنر بوده است. شهر ونیز به عنوان نخستین مرکز مالی بین المللی واقعی در نظر گرفته می شود که در قرن نهم ظهور کرد و در قرن چهاردهم به بزرگترین شکوه خود رسید. این باعث شد ونیز در سراسر طول تاریخ به عنوان شهری ثروتمند شناخته شود. پس از جنگ های ناپلئونی و کنگره وین، این جمهوری توسط امپراتوری اتریش ضمیمه شد تا این که در سال 1866 پس از همه پرسی که در نتیجه جنگ سوم استقلال ایتالیا برگزار شد بخشی از پادشاهی ایتالیا شد.

معرفی ونیز

تعداد کمی از شهر ها می توانند ادعای داشتن میراثی بی نظیر از هنر و تاریخ مانند ونیز را داشته باشند. تنها زیبایی این شهر بی همتا به خاطر داشتن مناظر جادویی و دیدنی خود نیست بلکه معجزه واقعی، نبوغ خالق آن است که توانسته شهری را بر روی گل، شن و ماسه بسازد. بزرگترین جاذبه در شهر زیبای ونیز، معماری آن است که توسط کانال های باستانی اطراف آن احاطه شده است. علاوه بر کانال ها و آبراهه های این شهر، می توان به شاهکارهای معماری از جمله میدان سان مارکو و کلیسای باسیلیکا سنت مارک و شاهکار گوتیک Doge’s Palace اشاره کرد. این ساختمان های مرمر سفید و صورتی نه تنها نمونه ای بی نظیر از معماری ایتالیایی است بلکه هر سال مرکز جشن های کارناوال ونیز است. مجموعه Peggy Guggenheim تنها با یک سواری کوتاه با قایق های گوندولا از کاخ دوجز (Doge’s) قرار گرفته است که یکی از برجسته ترین مجموعه های هنری مدرن در جهان است. اگر به دنبال آثاری سنتی تر از دوره رنسانس هستید بهتر است که مدتی را در گالری آکادمی (Galleria dell’Accademia) بگذرانید که محل آثار هنری کلاسیک از این دوره را در خود جای داده است.  

مکان های زیادی در ونیز وجود دارد که نشانگر تاریخ بی نظیر این شهر و ترکیبی از هنر و معماری است. برای نمونه می توان به پل آه (Bridge of Sighs) اشاره کرد که یک شاهکار سنگ آهکی سفید مربوط به قرن شانزدهم است که محل گذر زندانیان بین کاخ دوجز تا زندان بوده است که در این مسیر آن ها را شکنجه می دادند.  اما عنوان زیباترین پل در تمام ونیز را باید به پل ریالتو داد. این سازه زینتی به صورتی استادانه بر روی کانال گرند ساخته شده است که سان پولو را به سستیری سان مارکو متصل می کند و این پل طی سال های متمادی بارها بازسازی شده است. اگر به دنبال سرگرمی در ونیز هستید گزینه های فراوانی وجود دارد. شما می توانید چند ساعت را به گردش و بازدید از آثار هنری موجود در موزه کرر (Museo Correr) اختصاص دهید و ترکیبی هیجان انگیز از رنسانس و هنر مدرن در Punta della Dogana را کشف نمایید. شاید هم ترجیح بدهید در یک بعد از ظهر به تماشای موزیک زنده و یا باله در آمفی تئاتر La Fenice که آمفی تئاتری با شکوه با هزار صندلی است بروید. اگر به تاریخ ونیز علاقه مند هستید به موزه Lace و یا Fortuny برای سفری اکتشافی بروید و از آن لذت ببرید. در طول سفر و اقامتتان در ونیز، حتما یک روز را برای بازدید از Ca’ d’Oro که کاخ گوتیک ونیزی است اختصاص بدهید زیرا این کاخ محل مجموعه آثار رنسانس فرانچتی (Franchetti) است.

این سوال برای خیلی از گردشگران پیش آمده است که بهترین زمان برای سفر و بازدید از شهر ونیز چه موقع است؟ ونیز همیشه در فصل تابستان بین ماه های ژوئن تا اواخر ژوئیه در شلوغ ترین و پر جنب و جوش ترین حالت خود به سر می برد. در طی فصل زمستان بین ماه های نوامبر و مارس پدیده ای به نام سیل آکوآ آلتا در مناطق ونیز اتفاق می افتد که این موضوع می تواند دسترسی به میدان سان مارکو را تحت تأثیر قرار دهد. اما اگر به دنبال جشن و کارناوال هستید بهترین زمان برای آن در اواخر فوریه و اوایل ماه مارس است در این زمان از سال است که جشن ها و کنسرت های موسیقی و هنر در شهر ونیز برگزار می شود و شهر پر از کارناوال های رنگی و پر هیاهو می شود. بنابراین بهترین زمان بازدید از این شهر بستگی به هدف شما از بازدید از شهر ونیز دارد که می تواند بهار، تابستان و ... باشد.

ونیز شهر روی آب

آب و هوای ونیز

آب و هوای شهر ونیز به نوعی آب و هوای مدیترانه ای نسبتا سرد است. دمای هوا در اوج تابستان به ندرت از 32 درجه سانتی گراد فراتر می رود و گرم ترین ماه های آن جولای و آگوست است. ماه های تابستان اغلب به عنوان خشک ترین ماه های سال محسوب می شوند. بارانی ترین ماه های سال نیز معمولا در فصل بهار بین ماه های آوریل و می است. با این حال، اگر شما علاقه به هوای گرم و خشک را ندارید بهترین زمان بازدید از ونیز برای شما فصل بهار است زیرا متوسط دمای هوا بین 17 تا 22 درجه سانتی گراد متغیر است. سردترین ماه های سال در شهر ونیز ماه های دسامبر و ژانویه است که متوسط دمای هوا در این زمان از سال تک رقمی است. ونیز شاهکار واقعی زیبایی و معماری نفیس است و همین باعث شده که مکان های فراوانی برای گردش و بازدید شما در آن وجود داشته باشد. 

فرودگاه شهر ونیز

فرودگاه ونیز، فرودگاه مارکو پولو است که نزدیک ترین فرودگاه تجاری ونیز محسوب می شود و در سرزمین اصلی نزدیک مستر (Mestre) که بخش فنی شهر ونیز است قرار گرفته است. فرودگاه دیگری به نام فرودگاه ترویزو (Treviso) در حدود 25 کیلومتری ونیز قرار دارد که نسبتا کوچک است اما به عنوان مقصد اصلی پروازهای بودجه ای مانند رایان ایر، ویز ایر و ترانساویا تبدیل شده است و بسیار شلوغ است. از این فرودگاه تا ونیز خدمات اتوبوس بارزی (Barzi) وجود دارد که خدمات حمل و نقل به فرودگاه را انجام می دهد. قیمت بلیط رفت و برگشت آن به ونیز 22 یورو (آوریل 2020) است. 


دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله :

مشاوره رایگان
cta
 02191009392