چت واتساپ
alt

ویزای استارت آپ کانادا ؛ مهاجرت به کانادا از طریق برنامه Start-Up

 06 اردیبهشت 1399   15:52
 1
 2503
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

ویزای استارت آپ کانادا ؛ مهاجرت به کانادا از طریق برنامه Start-Up

Start up راهی آسان یا سخت مسئله این است!

برای دریافت اقامت دائم کانادا در برنامه استارت‌آپ ویزا افرادی که در رشته های فنی مهندسی، مالی و تجاری، علوم پایه و به خصوص تکنولوژی های روز تحصیل کرده اند‌ و سطح زبان آنها دست کم 5 آیلتس است. سال 2013 بود که دولت وقت کانادا برنامه استارت آپ را برای دریافت ویزای این کشور اعلام کرد. برنامه ای به ظاهر آسان و به مانند تمامی راه های آسان، پر از ابهام!

جهت مشاوره با شماره 91009392 تماس حاصل فرمایید.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

ویزای استارتاپ کانادا یک روش مطمئن جهت اخذ اقامت دائم و کانادا است. استارت آپ ویزای کانادا، برنامه مخصوص کارآفرینان و یک پروژه جدید آزمایشی مهاجرت به کانادا است با این هدف که متقاضیان کارآفرین موفق را با سازمان های بخش خصوصی در کانادا که قادر به حمایت و یا سرمایه گذاری و همچنین راهنمایی و تخصص در زمینه ایجاد و راه اندازی کسب و کار در کانادا هستند، پیوند می دهد. اقامت دائم کانادا به متقاضیان موفق تحت این برنامه جدید مهاجرت به کانادا داده می شود. توجه داشته باشید که این برنامه برای کسانی است که علاقمند به ایجاد و راه اندازی کسب و کار جدید در کبک هستند، موجود نیست.

 استارت آپ را در زبان پارسی به "شرکت نوپا" ترجمه کرده اند و اگرچه در تعریف استارت آپ بر این مسئله تاکیدی وجود ندارد که حتمن فعالیت آن در حوزه تکنولوژی یا فن آوری اطلاعات باشد، اما به دلیل این که بسیاری از استارت آپ ها در سال های اخیر، حول این زمینه ها شکل گرفته اند، گاهی در تعریف استارت آپ به این مسئله هم اشاره می شود که استارت آپ باید در حوزه فن آوری های نوین فعال باشد، هر چند بر اساس ادبیات اصلی مدیریت هر نوع فعالیت نوپا را استارت آپ در نظر می گیریم. دوم مهرماه نـود و سه بود که علی مختـاری در سایت پـارس کـانادا از بـرنامه استارت آپ برای نخستین بار سخن به میان آورد و در مطلبی تحت عنوان وضعیت برنامه های تجاری موجود برای مهاجرت به کانادا و آمریکا نوشت:
"برنامه کارآفرینی فدرال با شرایط قبلی برای همیشه بسته است. افرادی که ویزای کارآفرینی دارند هم عملن از انجام آن شرط اقامتی که داشتند به دلیل انحلال اداره مربوط معاف شده اند. البته فدرال برنامه جایگزین "استارت آپ" را برای آنها که ایده بدیع دارند اعلام کرده است."وی همچنین در تـاریخ هفتم مرداد مـاه نـود و شش در مطلبی دیگـر تحت عنوان:"چشم انداز مهـاجرتی2018  
کـانـادا (بـرنـامه مهـاجرتی استـارت آپ ویزا)"نـوشت: "دولت‌‌‌ کـانادا برنامه مهاجرتیStart-up Visa program را، راه منـاسبی برای کـار آفرینان و‌ دریافت اقامت دائم کانادا دانست و این برنامه را در چشم انداز ‌‌بـرنامه‌‌های‌‌ مهاجرتی‌‌‌کانادا درسال 2018 قرار داد.  

ویزای استارت آپ کانادا                     

شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا (Startup Visa):

شرایط لازم برای ویزای استارت آپ کانادا شامل موارد زیر می شود:

  • نامه حمایت و پشتیبانی و گواهی نامه تعهد : متقاضیان بایستی نامه حمایت را از یکی از سازمان های مجاز مورد تائید اداره مهارجرت،دریافت کرده باشد.

-    اگر سرمایه شما توسط designated Canadian venture capital fund تامین می شود لازم است  ۲۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنید.
-    اگر سرمایه شما توسط designated Canadian angel investor group تامین می شود لازم است ۷۵ هزار دلار سرمایه گذاری کنید.
-    اگر توسط Canadian business incubators پذیرفته شوید نیازی به تامین هزینه اولیه نخواهید داشت .

  • زبان مورد نیاز: متقاضی باید برای کار و زندگی به زبان انگلیسی یا تسلط داشته باشد تا قادر باشد با مردم ارتباط بر قرار کند و بتواند به موفقیت بیزینس خود در کانادا کمک کند. متقاضی باید یکی از مدارک زبان انگلیسی یا فرانسه  مورد تائید اداره مهاجرت را ارائه نماید  و حداقل سطح زبان شما CLB 5 در زبان فرانسه و یا انگلیسی باشد. 
  • تحصیلات مورد نیاز: متقاضی باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشد. 
  • بودجه کافی برای زندگی: متقاضی باید ثابت کند که از بودجه کافی برای پشتیبانی از خود و خانواده خود پس از مهاجرت به کانادا برخوردار باشد زیرا دولت کانادا از مهاجران جدید ویزای استارت آپ حمایت مالی نمی کند و پس از ورود به کانادا باید ثابت کنید که پول کافی برای حمایت از خود و همراهانتان دارید. توجه داشته باشید که این پول را نمی توانید از شخص دیگر قرض بگیرید. میزان پول مورد نظر بستگی به تعداد اعضای خانواده خود دارد که متقاضی را همراهی می کنند و هر ساله این مبلغ به روز می شود: برای یک نفر این مبلغ معادل 12960 دلار کانادا، 16135 دلار برای دو نفر، 19836 دلار برای سه نفر، 24083 دلار برای چهار نفر، 27315 دلار برای پنج نفر، 30806 دلار برای 6 نفر و 34299 دلار برای 7 نفر است. یعنی به ازای هر نفر همراه (اعضای خانواده) مبلغ 3492 دلار اضافه می شود. 
  • گواهی پزشکی و امنیتی: همانطور که تمام برنامه های مهاجرت کانادا شامل انجام امور پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شوند، این برنامه مهاجرتی نیز از این مورد مستثنی نیست و شما و اعضای خانواده تان باید تحت معاینات پزشکی قرار بگیرند و گواهی عدم سوء پیشینه را ارائه دهید تا مشخص شود که شما برای کشور کانادا تهدید امنیتی و یا بهداشتی محسوب نمی شوید. 

چه کسانی می توانند برای برنامه مهاجرتی استارت آپ کانادا اقدام کنند؟

هدف برنامه ویزای استارتاپ کانادا، کارآفرینان مهاجر با مهارت و پتانسیل لازم در جهت ایجاد کسب و کار و مشاغل در کانادا است، این افراد باید نوآور و خلاق باشند و بتوانند برای کانادایی فرصت های شغلی ایجاد کنند و بتوانند در سطح جهانی به رقابت بپردازند. اگر شما ایده کسب و کار خلاقانه ای را در سر دارید و قصد مهاجرت به کانادا دارید می توانید ایده خود را به یکی از سازمان های سرمایه گذاری تعیین شده برای حمایت از ایده شما ارائه دهید. برای این کار می توانید با مشاورین حرفه ای پرواز نیکان تماس حاصل نمایید. افراد واجد شرایط برای استارتاپ ویزای کانادا باید یک کسب و کار معتبر داشته باشند، نامه حمایت از یکی از سازمان های سرمایه گذاری تعیین شده کانادا را بتوانند ارائه بدهند و به زبان انگلیسی و یا فرانسه تسلط داشته باشند و پول کافی برای پرداخت هزینه زندگی خود و اعضای خانواده خود داشته باشند. یک کسب و کار واجد شرایط به این معنی است که شما بتوانید کسب و کاری را خلق کنید که دارای شرایط زیر باشد:

-    زمانی که شما گواهی تعهد خود را از یکی از سازمان های تعیین شده دریافت می کنید: هر متقاضی در آن زمان باید ده درصد یا بیشتر حق رأی را از کلیه سهام شرکت دریافت کند (حداکثر تا 5 نفر می توانند مالک استارت آپ باشند). همچنین متقاضیان و سازمان تعیین شده به طور مشترک بیش از 50 درصد حق رأی از کل سهام شرکت استارتاپ را در اختیار داشته باشند.

-    در زمان دریافت اقامت دائم خود: شما باید مدیریت فعال و مداوم کسب و کار خود را در داخل کانادا ارائه دهید. بخش اساسی عملیات تجاری کسب و کار شما باید در داخل کانادا اتفاق افتد و این تجارتی که در داخل کشور کانادا صورت گرفته است.

مراحل دریافت ویزای استارت آپ کانادا

مراحل دریافت ویزای استارت آپ کانادا

دریافت ویزای استارتاپ کانادا شامل سه مرحله می شود:

  1. دریافت پکیج درخواست ویزا و تکمیل فرم ویزا
  2. پس از ثبت درخواست ویزای خود، زمان برای تکمیل چک لیست موجود در بسته ویزا می رسد. در صورت نبود یکی از موارد خواسته شده، پرونده شما ناقص محسوب می شود و پرونده درخواست ویزای استارتاپ شما بدون هیچ روندی به شما باز خواهند فرستاد. اگر متوجه شوند که شما اطلاعات دروغی و جعلی ارائه داده اید پرونده شما رد می شود و تا 5 سال نمی توانید برای درخواست ویزای کانادا اقدام کنید.
  3. پرداخت هزینه های ویزا: تمامی هزینه های ویزای استارت آپ از جمله هزینه درخواست ویزا، تست بیومتریک، هزینه شخص ثالث و ... بایستی پرداخت نمایید.
  4. ثبت پرونده درخواست ویزا و ارسال آن: هر شریک تجاری باید درخواست ویزای خود را به صورت جداگانه در پاکت جدا ارسال کند. در صورتی که یکی از اعضای تیم از به ثبت رساندن پروسه درخواست اقامت دائم کانادای خود منصرف شد، باید از طریق وب آن را در اسرع وقت به اطلاع کارمندان مهاجرت کانادا برساند.

تأئید دریافت پکیج ویزا: اگر درخواست شما کامل باشد، پس از دریافت پکیج، پروسه دریافت ویزای شما شروع می شود و نامه ای برای شما ارسال می شود که شما را از این واقعیت آگاه می سازد و شماره پرونده ویزای شما و همچنین خلاصه ای از مراحل پردازش آتی پرونده تان در آن قید شده است. جزئیات پرونده درخواست ویزای شما توسط یک افسر IRCC مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. افسر پرونده کلیه اسناد و مدارک ارائه شده را بررسی کرده و آن را مطابق با استاندارد های گزینش فعلی ارزیابی خواهد کرد.  

هزینه های اداره مهاجرت برای ویزای استارتاپ کانادا به چه صورت است؟

هزینه های اداره مهاجرت در ویزای استارتاپ کانادا بنا به وضعیت متقاضی متفاوت است. در بیشتر موارد، این هزینه شامل هزینه پروسه پرونده شما و هر کسی که در پرونده شما قرار دارد، هزینه حق اقامت دائم (RPRF)، هزینه تست بیومتریک و هزینه های شخص ثالث می شود که شما باید هزینه های خود را باید پرداخت نمایید. هزینه ای که تنها بابت استارتاپ ویزای کانادا پرداخت می شود از 1540 دلار کانادا شروع می شود که به آن هزینه مشاوره و خدمات سرمایه گذاری و ... نیز اضافه می شود. 
هزینه بیومتریک: در بیشتر موارد هنگام ارسال درخواست خود باید هزینه بیومتریک را نیز پرداخت نمایید. در غیر این صورت ممکن است که پروسه پرونده شما دچار تأخیر شود. هزینه بیومتریک شامل هزینه انگشت نگاری و عکس دیجیتال می شود. پس از پرداخت هزینه بیومتریک و تکمیل پرونده، برای شما نامه ای برای تأیید انجام آزمایشات بیومتریک ارسال می شود که این که به کجا برای انجام این تست مراجعه نمایید. شما باید شخصا برای انجام تست بیومتریک مراجعه نمایید و مطمئن شوید که از قبل وقت قبلی از نزدیک ترین مرکز مشخص شده گرفته باشید.
هزینه شخص ثالث: پرداخت این هزینه بسته به وضعیت و موقعیت شما دارد که شامل آزمایشات پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس، انجام آزمون زبان می شود. 

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا چقدر است؟

توجه داشته باشید که سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا قصد مهاجرت به کانادا را دارند و در صورتی که برنامه های مهاجرتی دریافتی از حد سالانه بیشتر باشد ممکن است که روند پرونده شما طولانی تر شود. مدت زمان گرفتن ویزای استارت آپ کانادا بستگی به نوع پرونده ارسالی شما دارد اگر پرونده شما کامل باشد این مدت زمان کمتر خواهد بود و در صورتی که پرونده شما ناقص باشد یا از شما درخواست انجام آزمایش بیومتریک و یا ارائه مدارک بیشتری کنند این پروسه طولانی تر خواهد شد. معمولا این زمان بین 12 تا 16 ماه طول می کشد. 
در زمانی که پرونده اقامت دائم شما در پروسه است، شما می توانید برای اجازه کار موقت کانادا اقدام نمایید و شروع به ساختن کسب و کار خود کنید. 

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا

سوالات متداول درباره استارتاپ ویزای کانادا:

-    اگر شما با ویزای استارتاپ به کانادا مهاجرت کرده باشید و کسب و کار شما شکست بخورد، چه می شود؟

نگران نباشید، زیرا دولت کانادا این موضوع را می داند که تمامی کسب و کار ها موفق نخواهند شد و این برنامه ویزا به گونه ای طراحی شده است که ریسک آن بین بخش خصوصی و دولتی به اشتراک گذاشته شده است. بنابراین در صورت شرکت پروژه کسب و کارتان، تأثیری بر اقامت دائم شما نخواهد گذاشت. 

-    چگونه وضعیت پرونده دریافت ویزای خود را چک کنید؟

پیگیری وضعیت پرونده به صورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت کانادا انجام پذیر است. 

-    مدت زمان لازم برای اجرای پیلوت (آزمایش) پروژه چقدر است؟

برنامه استارت آپ ویزا، یک پروژه آزمایشی است که برای مدت زمان 5 سال در نظر گرفته شده است و اگر برنامه مهاجرت کانادایی موفقیت آمیز باشد می تواند اقامت شما تمدید و یا دائمی شود. دولت کانادا برای این برنامه مهاجرتی کانادا تنها 2750 متقاضی در سال می پذیرد. 

"وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا قصد دارد مقررات، جدید برای اجرای این برنامه مهاجرتی را به طور دقیق اعلام کند چرا که برنامه آزمایشی فعلی در تاریخ 31 مارس 2018 منقضی می شود." این درحالی بود که دانستن‌‌ زبان انگلیسی یا فرانسه در حد CLB5، داشتن منابع مالی کافی برای شروع زندگی در کانادا، قصد اقامت در یکی از استان های کانادا به جز استان کبک، داشتن الزامات امنیتی و پزشکی کانادا، اثبات این که بیزینس مورد نظر از سوی یک شرکت کانادایی حمایت می شود و اثبات این که بیزینس الزامات مالکیت را داراست، از شرایط لازم برای این برنامه بود. بنا به برخی آمار تنها 117 متقاضی اصلی از سال 2013 که این برنامه مهاجرتی به عنوان جایگزین برنامه کارآفرینی فدرال بازگشایی شده بود، توانسته بودند، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و حالا دولت جدید حاکم بر کانادا در تلاش بود تا با تعریف، ساز و کارهایی روشن بتواند از پتانسیل این برنامه مهاجرتی سودمند استفاده کند و در همین راستا بودجه ای برابر با هفت میلیون دلار در بازه زمانی 5 ساله برای راه اندازی برنامه ویزای استارت آپ مشخص کرد. با این همه شاید تا پاییز 97 کمتر کسی در ایران نامی از استارت آپ به عنوان برنامه ای که به سرانجام می رسد شنیده بود، چرا که پیش از آن هیچ گزارشی از روند مثبت پرونده های متقاضیان این برنامه در خـاورمیانه منتشر نشده بود و به دلیل ابهـاماتی که این برنامه داشت، عملن تبدیل به برنامه ای ناکارآمد برای مردمان بیشتر کشورها محسوب می شد.

 اما با روی کارآمدن دولت جدید در کانادا، این برنامه بیش از پیش مطرح شد و این در حالی بود که برنامه های کارآفرینی استان ها به جای دادن اقامت دائم به متقاضیان به سمت و سوی دادن ویزای کار و در حقیقت دادن اقامت مشروط به متقاضیان پیش می رفتند و همین امر جذابیت برنامه های استارت آپ را دو چندان می کرد.

دهم آذر ماه امسال بود که مدیر پرواز نیکان در مطلبی خبر از فـرصت ویژه ولی محدود بـرای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استارت آپ ویزا را داد و در شرح آن نوشت:"‌این برنامه برای جذب انسان های توانمند و تقویت فضای کسب و کارکانادا با ایجاد شرکت های دانش بنیان و دارای ایده های نو طراحی شده است. نکته مهم در برنامه استارت آپ وجود شرکت حامی برای بیزینس است و این شرکت های مورد تائید دولت کانادا به صورت شرکت های شتاب دهنده یا Incubators شـرکـت هـای Angel Investor و شـرکـت هـای Venture Capital کــار می کنند."فرصت بوجود آمده شرکت پرواز نیکان از دسته شرکت های شتاب دهنده بود چرا که تنها این شرکت ها هستند که در آن نیاز به سرمایه اولیه نیست و متقاضیان باید در دوره آموزشی که از سوی این شرکت ها برگزار می شود شرکت کنند. با این همه برنامه استارت آپ برنامه ای نوپا است و به مانند هر برنامه نوپایی در ابتدای اجرا دارای خلاء ها و ابهاماتی است. خلاءهای قانونی که اگر توجه لازم به آن نشود می تواند خطرناک باشد و شرکت پرواز نیکان در این مدت تلاش کرده است تا با تحقیق و بررسی هرچه بیشتر و انجام مذاکرات فشرده و ساعت ها نفر-کار بر روی این برنامه، ضمن حفظ بازار تجاری خود به گونه ای عمل کند که موکلین اش به جز ریسک های برنامه، دچار خسارات و زیان مالی بیشتری نشوند. به نظر می رسد برنامه استارت آپ در کنار برنامه کارآفرینی و سرمایه گذاری کبک تنها روش های تجاری، برای رسیدن به اقامت دائم کانادا باشند، اما نباید چشم بسته وارد این مسیر شد. برنامه استارت آپ به دنبال افراد توانمند و ثروت آفرین است و به یقین این برنامه در مسیر تکامل خود به سمت و سویی خواهد رفت که هرچه بیشتر افرادی با ویژگی های مورد نظرش را غربال کند، همان گونه که امروز برنامه های استارت آپ به دنبال جذب افرادی هستند که دوره های حرفه ای و مدیریتی همچون MBA را گذرانده اند و رزومه ای قوی در حوزه کاری خودشان دارند. افرادی که توانسته اند، تجارتی را راه اندازی و تولید ثروت کنند و فرصت های جدیدی در حوزه کسب و کار ایجاد کنند. از این رو به نظر می رسد برنامه هایی در روش استارت آپ قابل اتکاتر باشند که پیچ و خم های آن شفاف‌تر و از کلی‌گویی دورتر باشند و شاید بیراه نباشد بیان این سخن که برنامه ای که درآن همه چیز به سمت سادگی است، راه نه به کانادا که احتمالن به ترکستان می‌برد.

مشاوره دریافت ویزای استارتاپ کانادا در پرواز نیکان

اگر شما شخصی خلاق، کار آفرین با ایده های خلاقانه و نوآورانه هستید و دنبال آینده ای درخشان می گردید بهتر است که فرصت را از دست ندهید همین حالا با پرواز نیکان برای مشاوره تماس بگیرید و برای ویزای استارتاپ کانادا اقدام نمایید. اگر نگران پروسه استرس زای درخواست ویزا هستید و می خواهید که پرونده دریافت ویزای خود کامل و بدون نقص، سریع و با صرف هزینه ای کم باشد و به دنبال راهی مطمئن برای درخواست استارت آپ ویزا هستید می توانید با متخصصین با تجربه و حرفه ای پرواز نیکان تماس حاصل نمایید تا شما را در زمینه دریافت ویزای استارتاپ کانادا راهنمایی کنند. 

توجه: چنانچه دارای شرایط لازم برای این برنامه هستید و توان پرداخت هزینه های اقدام را دارید، لطفا رزومه کاری و شماره تلفن خود را به نشانی info@parvaznickan.com و با عنوان استارت آپ Startup ایمیل کنید.

جهت مشاوره با شماره 91009392 تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

مشاوره رایگان
cta
 02191009392