چت واتساپ
alt

بزرگترین و زیباترین دریاچه های کشور کانادا

 05 شهریور 1398   14:24
 1
 22960
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

بزرگترین و زیباترین دریاچه های کشور کانادا

نام دریاچه های کانادا

دریاچه های کانادا به خصوص در استان های بریتیش کلمبیا و آلبرتا به طور غیر قابل انکاری با شکوه و خیره کننده هستند. این بدین معنا نیست که خواهران شرقی آن ها زشت هستند بلکه هر کدام از این دریاچه ها به نوبه خود منحصر به فرد و زیبا هستند. اما باید اعتراف کرد که دریاچه های غربی با آب های فیروزه ای که توسط قله های کوهستانی خیره کننده احاطه شده اند بسیار زیبا و خیره کننده هستند تا حدی که چشمانتان از دیدن زیبایی این دریاچه ها شگفت زده خواهند شد. اگر شما به دنبال مکانی عالی برای شنا یا قایق رانی هستید، دریاچه های شرقی کانادا برایتان می تواند گزینه مناسبی باشد. با این حال، اگر قصد دارید که با کانو بر روی آب های آرام در محیطی دست نخورده قایق رانی کنید، بهتر است که به سمت غرب بروید و از دریاچه های غربی لذت ببرید. 
کانادا دارای تعداد بسیار زیادی دریاچه است که اندازه آن ها بزرگتر از سه کیلومتر مربع است که می توان تعداد آن را بر اساس کتاب اطلس کانادا حدود 31752 تخمین زد. از میان این تعداد، 561 دریاچه کانادا که چهار دریاچه بزرگ کانادا (Great Lakes) نیز شامل آن ها می شود، مساحتی بزرگتر از 100 کیلومتر مربع دارد. تقریبا 9% کانادا یعنی 891163 کیلومترمربع توسط آب شیرین پوشش داده شده است. هیچ گونه تخمین رسمی از تعداد دریاچه های کوچک در دسترس نیست. در این مقاله لیستی از دریاچه های موجود در کانادا تهیه شده است که به سه قسمت تقسیم شده است، قسمت اول به معرفی بزرگترین دریاچه های کانادا پرداخته و در قسمت دوم به معرفی زیباترین دریاچه های کانادا و قسمت سوم به معرفی دریاچه های کانادا بزرگتر از 400 کیلومتر مربع می پردازد.

 

نام دریاچه های کانادا

 

بزرگترین دریاچه های کانادا (بزرگتر از 100 کیلومتر مربع) :  

1.    دریاچه سوپریور :

این دریاچه بزرگترین دریاچه آمریکای شمالی و همچنین بزرگترین دریاچه کانادا است. این دریاچه بین ایالات متحده و استان انتاریو کانادا قرار گرفته است. دریاچه سوپریور بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان است که وسعتی به اندازه اتریش دارد. رودخانه سنت مریس به دریاچه هورون سرازیر می شود. دریاچه سوپریور وسعتی به اندازه 82103 کیلومتر مربع را اشغال کرده است و میانگین عمق آن 483 فوت است. ادعا می شود که این دریاچه به اندازه کافی آب دارد که می تواند کل حجم آمریکا را در خود جای دهد. بیش از 200 رودخانه دریاچه سوپریور را تغذیه می کنند که از میان آن ها می توان به نیپیگون، پیجون، پیک، وایت، سنت لوئیس، بوس برول و ... اشاره کرد. چندین جزیره در داخل این دریاچه قرار گرفته است و همچنین چندین شهر در سواحل آن رشد کرده است و معرف چندین جاذبه گردشگری این منطقه است. این دریاچه به عنوان مسیر مهمی برای حمل و نقل کشتی های باربری محسوب می شود که در طول ماه های فصل زمستان برای حمل و نقل بسته است. در گذشته، طوفان های شدیدی مانند طوفان گریت لیک (1913) در دریاچه رخ داد که باعث غرق شدن و شکسته شدن چندین کشتی شد. بقایای این کشتی های شکسته و غرق شده همچنان در اعماق این دریاچه بزرگ باقی مانده است. این دریاچه خانه بیش از 80 گونه مختلف ماهی از جمله قزل آلای آب شیرین، سالمون چینوک، مارماهی دریایی و ... است. 

2.    دریاچه هورون :

این دریاچه دومین دریاچه بزرگ در کشور کانادا است. این دریاچه از طریق تنگه های ماکیناک به دریاچه میشیگان متصل شده است. استان انتاریوی کانادا در قسمت شمال و شرق این دریاچه کشیده شده است در حالی که استان میشیگان ایالات متحده در قسمت غربی و جنوبی این دریاچه قرار گرفته است. رودخانه سنت مریس ورودی اصلی دریاچه است که به درون دریاچه سرازیر می شود و سنت کلر نیز خروجی اصلی آن است. دریاچه هورون وسعتی به اندازه 59590 کیلومتر مربع را در بر می گیرد و حاوی تقریبا 3500 کیلومتر مکعب آب است. این دریاچه در حدود 577 فوت از سطح دریا قرار گرفته و حداکثر 750 فوت عمق دارد. چندین شهر نسبتا بزرگ مانند سارنیا و ساژین در کناره های ساحل این دریاچه قرار گرفته است. جزیره مانیتولین یکی از خصوصیات ویژه و قابل توجه این دریاچه است. بیش از هزار کشتی در این دریاچه غرق شده است. در میان این کشتی های شکسته قابل توجه می توان به لوگریفون، اولین کشتی اروپایی که در گریت لیک قایق رانی کرد اشاره کرد. در طی سال ها تنوع بیولوژیکی دریاچه هورون به دلیل معرفی گونه های مهاجم برای هدف های تجاری دستخوش تحولات چشمگیری شده است.  

 

فهرست بزرگترین دریاچه های کانادا

 

3.    دریاچه گریت بیر (Great Bear) :

دریاچه گریت بیر، بزرگترین دریاچه کانادا است که کاملا در درون مرزهای کانادا واقع شده است. این دریاچه هشتمین دریاچه بزرگ جهان و چهارمین دریاچه بزرگ آمریکای شمالی است که در مدار قطب شمال در قلمرو های شمال غربی کانادا واقع شده است. دریاچه گریت بیر، به وسعت 31153 کیلومتر مربع و حداکثر عمق آن 1463 فوت است. این دریاچه از اواخر نوامیر تا جولای پوشیده از یخ می شود. 

4.    دریاچه گریت اسلیو :

این دریاچه عمیق ترین دریاچه آمریکای شمالی و چهارمین دریاچه بزرگ کانادا است. این دریاچه مساحتی به وسعت 2200 کیلومتر مربع را پوشش می دهد و عمق آن 614 متر است. نام این دریاچه برگرفته از ملل اولیه اسلیوی است. مردمان بومی، نخستین کسانی بودند که بعد از عقب نشینی عصر یخبندان در نزدیکی این دریاچه مستقر شدند. امروزه، چندین شهر مدرن از جمله یلونایف، های ریور، Dettah و Behchoko در کناره های ساحلی دریاچه گریت اسلیو قرار گرفته است. رودخانه های Hay، تالتسون و اسلیو ورودی های اصلی دریاچه هستند که به دریاچه گریت اسلیو سرازیر می شوند. رودخانه مکنزی خروجی این دریاچه است. سواحل غربی دریاچه گریت اسلیو توسط جنگل های پر پشت پوشیده شده است در حالی که سواحل شرقی و شمالی دارای پوشش گیاهی شبیه تندرا است.

5.    دریاچه اریه (Erie) :

این دریاچه چهارمین دریاچه بزرگ در میان دریاچه های گریت لیک در آمریکای شمالی و پنجمین دریاچه بزرگ در کانادا است. دریاچه اریه، جنوبی ترین دریاچه گریت لیک و همچنین کم عمق ترین و از نظر حجمی کوچکترین دریاچه است. عمیق ترین نقطه این دریاچه به عمق 210 فوت است. این دریاچه بین دو کشور کانادا و ایالات متحده قرار گرفته است. نام این دریاچه از مردم بومی منطقه اریه (Erie) گرفته شده است. ورودی اصلی این دریاچه از طریق رودخانه دیترویت و در حالی که خروجی آن از طریق کانال وللند است. 

 

زیباترین دریاچه های کشور کانادا

 

6.    دریاچه وینی پگ :

این دریاچه، یک دریاچه کم عمق اما بزرگ است که در استان مانیتوبای کانادا واقع شده است. نوک جنوبی دریاچه در حدود 54 کیلومتری شمال شهر وینی پگ قرار گرفته است. سواحل شرقی دریاچه از جنگل های شمالی دست نخورده و رودخانه پوشیده شده است. از دیگر ویژگی های طبیعی اطراف دریاچه می توان به صخره های آهکی، غار های خفاش و سواحل دور افتاده شنی اشاره کرد. دریاچه وینی پگ به درون رودخانه نلسون و بخشی از حوزه آبخیز خلیج هادسون بی می ریزد. چندین شاخه به عنوان منبع آب دریاچه وجود دارد که مهمترین آن ها رودخانه ساسکاچوان، رودخانه رد، رودخانه وینی پگ و رودخانه دافین است. جوامع مختلفی در اطراف ساحل دریاچه بنا شدند و بیشتر گردشگران از کناره های سواحل جنوبی دریاچه که به سواحل خوب و عالی شهرت دارد بازدید می کنند. در حال حاضر، این دریاچه از چندین موضوع زیست محیطی مانند رشد جمعیت جلبک ها و تهدید های ناشی از گونه های مهاجم رنج می برد. صید در دریاچه وینی پگ به طور قابل توجهی سالانه به مقدار 30 میلیون دلار به صنعت ماهیگیر کمک می کند. 

7.    دریاچه انتاریو :

این دریاچه یکی از پنج دریاچه گریت لیک آمریکای شمالی و همچنین هفتمین دریاچه بزرگ در کانادا از نظر وسعت و منطقه اشغال شده در کشور است. این دریاچه بین دو مرز ایالات متحده و کانادا واقع شده است. استان انتاریو کانادا در کناره های غربی و جنوب غربی و شمالی این دریاچه کشیده شده است. رودخانه نیاگارا از دریاچه اریه جاری می شود و منبع اصلی آب دریاچه انتاریو است. همچنین رودخانه های دیگری از جمله The Don، هامبر، Genesee، بلک، لیتل سالمون و Cataraqui به این دریاچه سرازیر می شوند. رودخانه سنت لارنس از این دریاچه جان می گیرد و جریان آن به درون اقیانوس اطلس می ریزد. دریاچه انتاریو چهاردهمین دریاچه بزرگ جهان و از نظر وسعت کوچکترین دریاچه گریت لیک است. طول ساحل این دریاچه (شامل جزایر) به 712 مایل می رسد. حوزه آبخیز دریاچه انتاریو میزبان تنوع زیادی از پرندگان، خزندگان، ماهی ها، دوزیستان و گیاهان است. با این وجود، بهره برداری گسترده از منابع طبیعی منطقه برای دستاورد های انسانی، به تعادل اکولوژیکی منطقه آسیب رسانده و آب های دریاچه را آلوده کرده است. 

8.    دریاچه آثاباسکا (Athabasca):

دریاچه آثاباسکا در گوشه شمال غربی ساسکاچوان و شمال شرقی آلبرتا واقع شده است و هشتمین دریاچه بزرگ کانادا محسوب می شود. 74% از این دریاچه متعلق به قلمرو ساسکاچوان و مابقی آن متعلق به آلبرتا است. این دریاچه 7935 کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود 204 کیلو مکعب آب را در خود دارد. بنابراین این دریاچه عمیق ترین و بزرگترین دریاچه هر دو استان است. رودخانه مکنزی و اسلیو از این دریاچه جریان می گیرند و آب های این دریاچه را به درون اقیانوس اطلس می ریزند. آلبرتا، یکی از اولین سکونتگاه های اروپایی است و قلعه چیپویان (Chipewyan) در سواحل غربی دریاچه آثاباسکا قرار گرفته است. سال ها است که اورانیوم و طلا از معادن سواحل شمالی دریاچه آثاباسکا استخراج می شود. چنین فعالیت های باعث شده تا آب منطقه به زباله های معدن آلوده شود. 23 گونه مختلف ماهی در این دریاچه زندگی می کنند که از این میان می توان به سیسکو (cisco)، بوربت، پرچ زرد، longnose sucker، ماهی سفید دریاچه و ... اشاره کرد.  

 

نام دریاچه های بزرگ کانادا

 

9.    دریاچه ریندیر (Reindeer) :

این دریاچه در بین مرز های استان های مانیتوبا و ساسکاچوان کانادا قرار گرفته است و نهمین دریاچه بزرگ کانادا محسوب می شود. 92% مساحت دریاچه در استان ساسکاچوان قرار گرفته و مابقی متعلق به استان مانیتوبا است. رودخانه ریندیر به درون این دریاچه سرازیر می شود و جریان آب خروجی آن توسط سد وایت سند کنترل می شود. خلیج دیپ بی محل برخورد شهاب سنگ بزرگ با زمین است که در انتهای بخش جنوبی دریاچه ریندیر قرار گرفته است. ماهیگیری، فعالیت اقتصادی مهم برای افرادی که در کنار دریاچه زندگی می کنند محسوب می شود. ماهیگیران ورزشی به این آب های عمیق و شفاف جذب شده اند و برای تفریح یا مسابقه به این جا می آیند. از گونه های ماهی که معمولا در این دریاچه یافت می شود می توان به ماهی قزل آلای قطب شمال، ماهی سفید دریاچه، اردک ماهی شمالی، قزل آلای دریاچه، اردک ماهی والی و ... اشاره کرد.  

10.    دریاچه مصنوعی اسمال وود:

دریاچه مصنوعی اسمال وود در بخش غربی لابرادور در استان نیوفاندلند و لابرادور قرار گرفته است. این دریاچه توسط نگه داشتن رودخانه چرچیل ایجاد شد و محتوای آب آن توسط یک سری 88 آّب بند ایجاد شده در طول 64 کیلومتر حفظ می شود. دریاچه مصنوعی اسمال وود، دومین دریاچه مصنوعی بزرگ جهان از نظر وسعت است. پروژه هیدرو الکتریک آبشار های چرچیل بر اساس این دریاچه مصنوعی ایجاد شده است. ساخت دریاچه مصنوعی اسمال وود از سال 1966 تا سال 1974 به مدت نه سال طول کشید و 5 ماه قبل از تاریخ معین شده تکمیل شد.
و بعد از دریاچه مصنوعی اسمال وود به ترتیب از نظر بزرگی دریاچه های زیر قرار گرفته اند: 
دریاچه نت تیلینگ (Nettilling)، دریاچه وینی پگوسیس (Winnipegosis)،  دریاچه نیپیگون، دریاچه مانیتوبا، دریاچه وودز، دریاچه مصنوعی کانیاپیسکو (Caniapiscau)، دریاچه دوباوت (Dubawnt)، دریاچه آماجوئک (Amadjuak)، دریاچه ملویل (Melville)، دریاچه مصنوعی رابرت بوراسا، دریاچه ولاستون، دریاچه مصنوعی لا گرند 3، دریاچه لاک میس تاسینی، دریاچه نوئلتین، دریاچه ایندیان جنوبی، دریاچه مصنوعی مانی کواگان (Manicouagan)، دریاچه بیکر، دریاچه لاک لا مرته (Lac La Martre)، دریاچه ویلیستون، دریاچه لاک سئول، دریاچه مصنوعی گوئین، دریاچه یاتکید (Yathkyed)، دریاچه کلر (Claire)، دریاچه کری، دریاچه لاک لا رنژ، دریاچه Lac a l'Eau-Claire، دریاچه سدار، دریاچه کسبا، دریاچه مصنوعی لافورگ-1، دریاچه چمپلین، دریاچه لاک بین ویل، دریاچه آیلند، دریاچه لسر اسلیو، دریاچه گادز، دریاچه سنت کلر، دریاچه آبردین، دریاچه براس دور (Bras d'Or)، دریاچه نپکتولیک، دریاچه مک کی و دریاچه لاک سنت جین.

 

لیست دریاچه های کشور کانادا

 

زیباترین دریاچه های کانادا

در این بخش به معرفی ده تا از زیباترین دریاچه های کانادا پرداخته شده است که سالانه گردشگران زیادی از آن ها بازدید می کنند:

1.    دریاچه موراین (Moraine) :

هنگامی که از این محل بازدید می کنید متوجه این موضوع خواهید شد که از این دریاچه مطمئنا عکس ها و فیلم های زیادی تماشا کرده اید. با یک نگاه به اطراف به سرعت خواهید فهمید که چرا این مکان به عکاسی ترین دریاچه کانادا تبدیل شده است. منظره این دریاچه در ارز کانادا و همچنین در صفحه ورود به سیستم ویندوز به کار برده شده و از عکس های برجسته روز ملی نشنال جئوگرافیک نیز بوده است. این دریاچه از طریق یخچال های و یخبندان های دره ده قله (Ten Peaks) در پارک ملی بناف تغذیه می شود. قله های پوشیده از برف کوه ها در پس زمینه دریاچه، آن را به زیباترین دریاچه ای که تا کنون دیده اید تبدیل کرده است. 

2.    دریاچه لوئیز :

دریاچه دوست داشتنی لوئیز، مرکز تفریحی و مقصدی عالی برای تمام فصول است و گردشگران زیادی سالانه برای تفریح و لذت بردن از این دریاچه زیبا به این منطقه می آیند. این دریاچه، یکی از دریاچه های سلطنتی زیبای کانادا است که احتمالا نام آن از دختر ملکه ویکتوریا یعنی پرنسس لوئیز کارولین گرفته شده است. بهترین راه توصیف زیبایی فوق العاده این دریاچه وجود آب های آبی فیروزه ای با پس زمینه یخچال های برفی ویکتوریا است. در فصل تابستان اگر جرأت دارید در این آب های سرد دریاچه شنا کنید یا این که در اطراف دریاچه به دوچرخه سواری بپردازید. اسکی های خود را برای فصل زمستان در این محل همراه داشته باشید که نباید این موقعیت عالی برای اسکی کردن را از دست بدهید.   

3.    دریاچه Maligne :

اگر به دنبال دریاچه های کانادایی در مناطق زیبا هستید دریاچه Maligne مطمئنا گزینه خوبی برای شما خواهد بود. این دریاچه در امتداد آب های آبی یخ زده در میان قله های پوشیده از برف کوه های راکی کانادا در پارک ملی جاسپر آلبرتا قرار گرفته است. دریاچه Maligne (تلفظ ملین) بزرگترین دریاچه پارک است که طول آن 21 کیلومتر هست که به عنوان طولانی ترین دریاچه در کوهستان راکی کانادا محسوب می شود. شما می توانید در اطراف این دریاچه به پیاده روی بپردازید یا با قایق از جزیره کوچک اسپیریت با درختان فراوانش بازدید نمایید.

4.    دریاچه پیتو (Peyto) :

آب های آبی فیروزه ای عمیق دریاچه پیتو توسط کوه ها احاطه شده است که ترکیب آن ها صحنه ای زیبا را خلق می کند. این دریاچه در پارک ملی بانف قرار گرفته و به خاطر رنگی که در عکس ها ایجاد می کند مشهور است. بهترین مکان برای تماشای طول این دریاچه از نقطه Bow Point در مسیر پارک آیسفیلد است که از میان آلبرتای غربی عبور می کند. عکاسان در این منطقه به دنبال چشم انداز ها و مکان های مختلف برای عکاسی هستند تا بتوانند زیبایی منحصر به فرد دریاچه را به همه نشان دهند.  

5.    دریاچه امرالد :

ماه جولای می تواند زمان مناسبی برای بازدید از دریاچه امرالد باشد، این دریاچه بزرگترین دریاچه پارک ملی یوهو در کوه های راکی کانادا است و ماه جولای زمانی است که آب این دریاچه به زیباترین حالت خود یعنی سبز زمردی تبدیل می شود. دریاچه امرالد معمولا تا ماه ژوئن منجمد است بنابراین ماه جولای بهترین زمان برای تماشای اوج زیبایی این دریاچه است. اگر قصد بازدید از این دریاچه در فصل زمستان را دارید، بهتر است که وسایل اسکی خود را همراه داشته باشید چون این مکان، مکانی عالی برای اسکی است.  

6.    دریاچه آبراهام:

دریاچه آبراهام، دریاچه ای جدید است که در رودخانه ساسکاچوان شمالی استان آلبرتا قرار گرفته است. بعد از ساخت سد بر روی رودخانه در سال 1972، آب این دریاچه به رنگ آبی یخی تبدیل می شود. کوه های راکی کانادا در فصل زمستان بسیار سرد است اما این زمان بهترین زمان برای تماشای پدیده منحصر به فرد و مشهور حباب این دریاچه است. گیاهان در حال پوسیدگی از خود متان استخراج می کنند و همین امر باعث ایجاد حباب های منجمد در آب های دریاچه می شود. متان قابل اشتعال است، بنابراین از روشن کردن سیگار در نزدیکی این یخ های خودداری کنید.

7.    دریاچه انتاریو
8.    دریاچه سوپریور
9.    دریاچه هورون

10.    دریاچه گاریبالدی :

این دریاچه در داخل یک پارک استانی با همین اسم قرار گرفته است. دریاچه گاریبالدی با قله های پوشیده از برف کوه ها و جنگل های سرسبز احاطه شده است و در 90 دقیقه ای رانندگی ونکوور در استان بریتیش کلمبیا قرار گرفته است. متأسفانه از این دریاچه کسی بازدید نمی کند زیرا بایستی مسیر پیاده روی 18 کیلومتری (رفت و برگشت) را تا دریاچه پیمود. پیاده روی تا این دریاچه حدود 5 الی 6 ساعت طول می کشد. بسیاری از افراد مقدمات کمپینگ برای اقامت شبانه در کنار دریاچه را از قبل ترتیب می دهند تا بتوانند از زیبایی منظره این دریاچه لذت ببرند.

 

دریاچه های زیبای کانادا

 

لیست دریاچه های بزرگتر از 400 کیلومتر مربع بر اساس استان:

-    دریاچه های استان انتاریو :

دریاچه سوپریور (82100 کیلومترمربع)، دریاچه هورون (59600 کیلومترمربع)، دریاچه اریه (25700 کیلومترمربع)، دریاچه انتاریو (18960 کیلومترمربع)، دریاچه نیپیگون (4848 کیلومترمربع)، دریاچه وودز (3150 کیلومترمربع)، دریاچه لاک سئول (1657 کیلومترمربع)، دریاچه سنت کلر (1114 کیلومترمربع)، دریاچه رینی (932 کیلومترمربع)، دریاچه آبیتیبی (931 کیلومترمربع)، دریاچه نیپیسینگ (832 کیلومترمربع)، دریاچه سیمکو (744 کیلومترمربع)، دریاچه بیگ تروت (661 کیلومترمربع)، دریاچه سندی (527 کیلومترمربع)، دریاچه سنت جوزف (493 کیلومترمربع) و دریاچه تروت (413 کیلومترمربع).

-    دریاچه های استان کبک :

دریاچه مصنوعی کانیاپیسکو (4318 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی رابرت-بوراسا (2815 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی لا گرند-3 (2420 کیلومترمربع)، دریاچه لاک میستاسینی (2335 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی مانی کواگان (1973 کیلومترمربع)، دریاچ مصنوعی گوئین (1570 کیلومترمربع)، دریاچه Lac a l'Eau-Claire (1383 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی لا فورگ-1 (1288 کیلومترمربع)، دریاچه چمپلین (1269 کیلومترمربع)، دریاچه بین ویل (1249 کیلومترمربع)، دریاچه لاک سنت جین (1053 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی اَپیناکا (1040 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی پیپمواکان (975 کیلومترمربع)، دریاچه ابیتیبی (931 کیلومترمربع)، دریاچه مینتو (761 کیلومترمربع)، دریاچه Lac Guillaume-Delisle (712 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی کابونگا (677 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی ائوتاردز-4 (625 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی ایستمین (533 کیلومترمربع)، دریاچه مانوان (584 کیلومترمربع)، دریاچه Lacs des Loups Marins (576 کیلومترمربع)، دریاچه اوانس (547 کیلومترمربع)، دریاچه ساکامی (533 کیلومترمربع)، دریاچه پاین (533 کیلومترمربع)، دریاچه Lac aux Feuilles (470 کیلومترمربع)، دریاچه آلبانل (444 کیلومترمربع)، دریاچه مصنوعی بسکاتونگ (413 کیلومترمربع) و دریاچه مصنوعی دوزویس (405 کیلومترمربع).

-    دریاچه های استان ساسکاچوان :

دریاچه آثاباسکا (7935 کیلومترمربع)، دریاچه ریندیر (6650 کیلومترمربع)، دریاچه ولاستون (2681 کیلومترمربع)، دریاچه کری (1434 کیلومترمربع)، دریاچه لاک لا رنژ (1413 کیلومترمربع)، دریاچه پیتر پوند (775 کیلومترمربع)، دریاچه دور (640 کیلومترمربع)، دریاچه چرچیل (559 کیلومترمربع)، دریاچه دس چمبالت (542 کیلومترمربع)، دریاچه فوربیشر (516 کیلومترمربع)، دریاچه بلک (464 کیلومترمربع)، دریاچه مونترال (454 کیلومترمربع)، دریاچه پرایم رز (448 کیلومترمربع)، دریاچه آمیسک (430 کیلومترمربع)، دریاچه دیفن بیکر (430 کیلومترمربع) و دریاچه پاین هائوس (404 کیلومترمربع).

-    دریاچه ها در استان یوکان :

دریاچه کلون، بزرگترین دریاچه در یوکان است که وسعت آن 409 کیلومترمربع می رسد.

-    دریاچه های بین المللی (دریاچه های بین کانادا و ایالات متحده):

دریاچه چمپلین در کبک، نیویورک و ورمونت، دریاچه اریه در انتاریو، میشیگان، نیویورک، اوهایو و پنسیلوانیا، دریاچه هورون در انتاریو و میشیگان، دریاچه ممفرماگوگ در کبک و ورمونت، دریاچه انتاریو در انتاریو و نیویورک، دریاچه اوسویوس در بریتیش کلمبیا و واشنگتن، دریاچه رینی لیک در انتاریو و مینه سوتا، دریاچه سنت کلر در انتاریو و میشیگان، دریاچه سوپریور در انتاریو، میشیگان، مینه سوتا و ویسکانسین، دریاچه واترتن در آلبرتا و مونتانا و دریاچه وودز در مینه سوتا، مانیتوبا و انتاریو.

 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
صادقی
 ارسال شده در : یکشنبه 03 شهریور 1398

خیلی جامع و کامل بود. لذت بردم

مشاوره رایگان
cta
 02191009392