چت واتساپ
alt

نام جنگل های کانادا در استان ها و نواحی مختلف کانادا + تصویر

 26 مرداد 1398   11:16
 1
 18348
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

نام جنگل های کانادا در استان ها و نواحی مختلف کانادا + تصویر

معرفی جنگل های کانادا

کانادا بزرگترین کشور در آمریکای شمالی و دومین کشور بزرگ بعد از روسیه در جهان است. کانادا مملو از زیستگاه های جنگلی است و این جنگل ها در سراسر کشور قرار گرفته اند. کشور کانادا دارای بزرگترین منطقه جنگلی در آمریکای شمالی و سومین منطقه جنگلی بزرگ بعد از روسیه و برزیل در جهان است. هر استان دارای جنگل های منحصر به فرد خودش است. تقریبا بیش از نیمی از کشور کانادا در کل به وسعت 2.4 میلیون کیلومتر مربع از جنگل پوشیده شده است و تقریبا ده درصد از جنگل های جهان را در خود جای داده است. بیش از 90% از جنگل های کانادا متعلق به عموم (زمین سلطنتی و جنگل استانی) است. حدود نیمی از جنگل ها به صنعت چوب بری اختصاص داده شده اند. این جنگل ها هم برای محیط زیست جهانی و همچنین برای اقتصاد کانادا بسیار مهم هستند. بر اساس گفته دانشمندان، جنگل های کشور کانادا سالانه بیش از 25% تمامی کربن های تولید شده از سوخت های فسیلی را جذب می کنند. اقتصاددانان تخمین می زنند که جنگل های کانادا به طور مستقیم بیش از 22 بیلیون دلار آمریکا به اقتصاد کانادا کمک می کنند.
جنگل های کانادا در هشت منطقه مجزا یافت می شوند. این جنگل ها ممکن است حتی بخشی از اکوسیستم باشند یا تعدادی از آن ها از قسمت جنوب کانادا به داخل ایالات متحده کشیده شده اند. به عنوان مثال، جنگل چوب های شمالی، یک اکوسیستم است که مناطق وسیعی از کانادا مخصوصا جنوب شرقی و جنوب مرکزی کانادا و همچنین انتاریو و کبک را در بر گرفته اند. این اکوسیستم از جنوب کانادا به داخل ایالات متحده کشیده شده است.

جنگل های کانادا در هشت منطقه مجزای زیر قرار گرفته اند:

1.    منطقه جنگلی آکادیان :

جنگل های آکادیان یا جنگل های نیوانگلند_آکادیان شامل جنگل های بومی پهن برگ معتدل و مخلوط است که در استان های ماریتایم در شرق کانادا و همین طور کبک واقع شده اند و تا شبه جزیره گاسپه و ایالات متحده گسترش یافته اند. این جنگل ها پس از آخرین عصر یخبندان شکل گرفتند و یخچال های طبیعی آن در حدود ده هزار سال قبل شروع به عقب رفتن به سمت شمال و قطب شمال کردند. جنگل های آکادیان فضایی به وسعت بیش از 91000 مایل مربع را در بر گرفته اند. برخی از بوم شناسان، جنگل های آکادیان را به عنوان گونه خاصی از جنگل ها طبقه بندی نمی کنند و بلکه آن ها را ترکیبی از جنگل های شمالی و جنگل های چوب سخت شمالی می دانند. گونه های فراوانی از درختان در جنگل های آکادیان یافت می شوند که از این میان می توان به درخت قان (سفید و زرد)، درخت افرا (قندی و قرمز)، درخت بلوط قرمز، دمرانجیلی، نارون قرمز آمریکایی و راش آمریکایی اشاره کرد. در این جنگل ها هر دو نوع چوب سخت و نرم پیدا می شود. درختان مخروطی در مناطق شمالی به مقادیر زیادی یافت می شوند. 

 

جنگل های کانادا

 

2.    منطقه جنگلی شمالی یا بورآل (Boreal) :

این منطقه، بزرگترین منطقه جنگلی کانادا را تشکیل می دهد که در شمال واقع شده است و تقریبا یک سوم جنگل های دورافتاده شمالی در جهان را در بر می گیرد. در واقع جنگل های شمالی، یک کمربند جنگلی است که منطقه قطب شمالی در سراسر جهان را احاطه کرده و بزرگترین اکوسیستم زمینی در جهان را به خود اختصاص داده است. جنگل های شمالی بخش هایی از روسیه، کانادا، ایالات متحده، سوئد، فنلاند، نروژ و بخشی از قزاقستان، مغولستان، ژاپن و ایسلند را در بر گرفته است. جنگل های شمالی اغلب به نام تایگا (taiga) نیز شناخته می شوند که تقریبا 60% از زمین های کانادا را پوشش می دهند. جنگل های شمالی کانادا، بزرگترین جنگل های دست نخورده جهان با بیش از 1.16 میلیون مایل مربع و به دور از دخالت تمدن ها است. بیشتر گونه های درختی یافت شده در جنگل های شمالی شامل درختان مخروطی است که توسط میوه های مخروطی شکل آن ها شناسایی می شوند و از این میان می توان به کاج ها (جک و lodgepole)، صنوبر (سیاه و سفید) و همچنین کاج اروپایی، صنوبر لرزان، درخت قان سفید و چوب پنبه نیز اشاره کرد.

3.    منطقه جنگلی ساحلی (Coast) :

این منطقه در سواحل غربی در منطقه ای بین کوه های ساحلی بریتیش کلمبیا در شبه جزیره المپیک غربی قرار گرفته است و سراسر آن را درختان مخروطی از جمله شاه درخت داگلاس (Douglas-fir)، صنوبر سیتکا (Sitka spruce)، شوکران غربی (hemlock) و سرو قرمز غربی (red cedar) در بر گرفته است.

4.    منطقه جنگلی کلمبیا :

این منطقه عمدتا از درختان مخلوطی تشکیل شده است و بین کوه های راکی و فلات مرکزی در جنوب شرقی استان بریتیش کلمبیا قرار گرفته است. جنگل های کلمبیا ارتباط نزدیکی با جنگل های انبوه معتدل ساحلی دارند و به همین دلیل به جنگل های انبوه داخلی شهرت یافته اند. از درختان این منطقه می توان به درخت سدر قرمز غربی اشاره کرد که همانند درخت شوکران غربی به مقدار فراوان در این منطقه یافت می شود. در قسمت های خشک تر جنگل که سابقه آتش سوزی دارد، شاه درخت داگلاس با پوستی ضخیم وجود دارد که از جنگل در مقابل آتش سوزی محافظت می کند.

5.    منطقه جنگلی Deciduous یا کارولینیان :

جنگل های کارولینیان، جنگل پهن برگ ها است که در جنوب انتاریو در نزدیکی دریاچه هورون (Huron)، دریاچه انتاریو و دریاچه اریه (Erie) قرار گرفته است. جنگل های برگریزان شرقی یا زمین های جنگلی شرقی ایالات متحده، یکی از خصوصیات ویژه ای است  که جنگل های کارولینیان را تعریف می کند. جنگل های کارولینیان را می توانید در نزدیکی مناطق شهری انتاریو پیدا کنید. همین نزدیکی به شهر و حومه شهر باعث شده که شاهد قطعه های نابود شده وسیعی از این جنگل ها باشید، متأسفانه 90 درصد این جنگل های اصلی برای توسعه بشر نابود شده اند. بنابراین تعداد کمی از این جنگل های اصلی کارولینیان باقی مانده اند که آن ها را می توانید در مناطق حفاظت شده انتاریو پیدا کنید. از درختان برگ پهن این جنگل می توان به درخت گردوی سیاه، درخت زبان گنجشک آبی، ماگنولیا، نارون قرمز راک، درخت بلوط سفید، درخت چنار و افرای نقره ای اشاره کرد. 

 

نام جنگل های کشور کانادا

 

6.    منطقه جنگلی گریت لیک سنت لارنس (Great Lakes-St. Lawrence):

این منطقه، دومین منطقه بزرگ جنگل های کانادا است که از جنوب شرقی مانیتوبا و از سواحل شمالی دریاچه سوپریور تا شبه جزیره گاسپه (Gaspé) کشیده شده است. در این جنگل ها درختان مختلط و پهن برگ های معتدل وجود دارند. گونه های اصلی درختان یافت شده در این منطقه شامل درخت کاج سفید شرقی، شوکران شرقی، درخت کاج سرخ و درخت قان زرد می شود. برخی از گونه های افرا (قندی و قرمز) و همچنین درختان basswood در این منطقه یافت می شوند.

7.    منطقه جنگلی مونتان (Montane) :

این منطقه در غرب کانادا و در ارتفاعات میانی بین ناحیه دامنه کوه و کوهپایه واقع شده است و بخش هایی از کوتنایز (Kootenays)، فلات مرکزی بریتیش کلمبیا و تعدادی از دره و جلگه های نزدیک به مرز آلبرتا را در بر می گیرد. شاه درخت بلو داگلاس فر، بومی ترین گونه درخت در منطقه جنگلی مونتان است که کوچکتر از گونه داگلاس فر ساحلی هست. انواع گونه های درختی که در این منطقه یافت می شوند عبارتند از: صنوبر لرزان (aspen)، کاج پوندروزا  و درخت کاج lodgepole است. در ارتفاعات بالاتر درخت صنوبر آلپی و درخت قان سفید غربی دیده می شود.

8.    منطقه جنگلی ساب آلپاین یا دامنه کوه (Subalpine):

این منطقه در مناطق مرتفع بریتیش کلمبیا و بخش غربی آلبرتا واقع شده است و کوه های راکی تا زمین های مرتفع ساحل غربی آلبرتا را پوشش می دهد. این منطقه را درختان مخروطی در برگرفته که در میان ارتفاعات 9000 و 11000 پا (feet) یافت می شوند. گونه های درختان بومی منطقه جنگلی ساب آلپاین شامل شاه درخت ساب آلپاین و صنوبر انگلمان می شوند که عمری بسیار طولانی و قدی بلند دارند. این درختان دارای پوسته های عجیب هستند که در اثر وزش باد شدید می ریزند. از انواع دیگر درختان در این منطقه شامل درخت سرو زرد، صنوبر تزئینی غربی، کاج سفید و شوکران کوهستانی می شوند. 

 

جنگل های کاج و تایگا کانادا

 

در لیست زیر اسامی جنگل ها و پارک های جنگلی کانادا بر اساس استان ها آورده شده است:

-    در استان آلبرتا: جنگل های کوهستانی آلبرتا، جنگل های کوهپایه آلبرتا و بریتیش کلمبیا، پارک جنگلی آسپن، جنگل های کانادایی نیمه قاره ای، جنگل های دریاچه موسکوا (Muskwa) و اسلیو و جنگل های شمال مرکزی کوه های راکی.
-    در استان بریتیش کلمبیا: جنگل های کوهپایه ای آلبرتا و بریتیش کلمبیا، پارک جنگلی آسپن، جنگل های ساحلی سرزمین اصلی بریتیش کلمبیا (منطقه بومی WWF)، جنگل های بادگیر کوه های Cascade، جنگل الکینگتون، مجموعه بیزن (Basin) و فلات فریزر (Fraser) (منطقه بومی WWF)، جنگل های انبوه Great Bear، جنگل بارانی اینلند، منطقه بومی سرزمین اصلی Lower، جنگل تحقیقاتی مالکوم ناپ (Malcolm Knapp)، جنگل های دریاچه موسکوا و اسلیو، جنگل شمال مرکزی کوه های راکی، جنگل های ساحلی اقیانوس آرام شمالی (منطقه بومی WWF) و جنگل های انبوه معتدل اقیانوس آرام.
-    در استان مانیتوبا: جنگل استانی آگاسیز (Agassiz)، جنگل استانی بلیر (Belair)، جنگل استانی برایتستون سندهیل (Brightstone Sand Hill)، جنگل استانی کتهیلز، جنگل استانی کرمورنت، جنگل استانی داک مانتین، جنگل های کانادایی نیمه قاره ای، پارک استانی بن یوئین (Ben Eoin)، جنگل های حفاظت شده کانادایی میدوسترن، جنگل استانی موس کریک، جنگل استانی زاویه شمال غربی (نورت وست انگل)، جنگل استانی پورکوپین، جنگل های استانی، جنگل استانی سندیلندز، جنگل استانی چوب های صنوبر (Spruce Woods)، جنگل استانی سوان- پلیکان، پارک جنگلی تالگرس آسپن، جنگل استانی ترتل مانتین، جنگل استانی Wampum و جنگل استانی وایتشل.
-    در ایالت نیوفاندلند: جنگل های مرتفع نیوفاندلند.
-    در ایالت نوا اسکوشیا: پارک جنگلی استانی بن یوئین.
-     در ایالت انتاریو: بوش بارکر، جنگل کارولینیان، جنگل های حفاظت شده مرکزی کانادا، جنگل های کراترز وودز، جنگل زمین های پست گریت لیک شرقی، منطقه گاناراسکا، جنگل هالیبرتون، جنگل هپی والی، پارک استانی جان ای. پیرس، استان جنگلی مخلوط لورنتیان، لانگ پوینت انتاریو، جنگل های حفاظت شده میانه غربی یا میدوسترن کانادا، منطقه اکوزون دشت های میکس وود (Mixed Wood)، منطقه حفاظت شده نیاگارا گلن، جنگل قدیمی اوبابیکا، پارک استانی پاینری، پارک ملی پوینت پلی، منطقه حفاظت شده راک گلن، پارک استانی راک پوینت، پارک استانی راندو، پارک استانی شورت هیلز، مجموعه جنگلی الگین جنوب غربی، جنگل های گریت لیک غربی و پارک استانی ویتلی (Wheatley). 
-    در ایالت پرنس ادوارد آیلند: جنگل یادبود بیچ گراو و زمین های جنگلی استراتگارتنی.
-    در استان کبک: درختان جنگلی مختلط لورنتیان کبک، جنگل آنجل وودز، جنگل بویس بکت، جنگل های حفاظت شده کانادای مرکزی، جنگل های کانادای شرقی، جنگل های تایگای حفاظت شده کانادای شرقی، جنگل های پست گریت لیک شرقی، جنگل های گریت نورث وودز و منطقه اکوزون دشت های میکس وودز (CEC). 
-    در استان ساسکاچوان: پارک جنگلی آسپن، باغ وحش و پارک مزرعه جنگلی Forestry، جنگل استانی Fort à la Corne، پارک منطقه ای مین پرایز، جنگل های میان قاره ای کانادا، جنگل های حفاظت شده میانه غربی کانادا و جنگل استانی نیسبت (Nisbet).
-     یوکان (Yukon): جنگل های خشک داخلی یوکان.
مناطق جنگلی دیگر کانادا شامل دو منطقه جنگل های چوب سخت شمالی (چوب سخت مانند درخت بلوط، درخت زبان گنجشک و راش) و جنگل های شمالی می شود.

 

پارک های جنگلی کانادا

 

جنگل های مختلط و پهن برگ های معتدل کانادا عبارتند از: 

جنگل افرا_راش (Beech-maple): این جنگل در شرق ایالات متحده قرار دارد و تا جنوب کانادا کشیده شده است.
جنگل کارولینیان، گذر جنگلی شمالی و شرقی، جنگل های پست گریت لیک شرقی، پارک استانی جان ای. پیرس، لانگ پوینت انتاریو، منطقه حفاظت شده نیاگارا گلن، جنگل چوب سخت شمالی، پارک استانی پاینری، پارک ملی پوینت پله (Point Pelee)، پارک استانی راک پوینت، پارک استانی راندو (Rondeau)، پارک استانی شورت هیلز، مجموعه جنگلی الگین جنوب غربی، جنگل های گریت لیک غربی و پارک استانی ویتلی. 

 
 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
م. سعادت
 ارسال شده در : شنبه 26 مرداد 1398

سلام ممنون از مطلب خوب تون .

مشاوره رایگان
cta
 02191009392