چت واتساپ
alt

دین و مذهب در کانادا به چه صورت است؟

 03 شهریور 1398   12:21
 1
 6392
امتیاز کاربران5/0 از 5
انتشار مطلب :

دین و مذهب در کانادا به چه صورت است؟

دین و مذهب در کانادا 

دین در کشور کانادا طیف وسیعی از گروه ها و باور ها را شامل می شود. جامعه کانادایی، بازتابی عالی از گشایش، تنوع و تحمل است که به درک ایمان و معنویت فرد باز می گردد. در کشور کانادا، پیچیدگی و تنوع ادیان نشان دهنده آزادی ادیان است. در جامعه کنونی کانادا، کانادایی ها با مسائل شخصی مربوط به ایمان و معنویت درگیر هستند و همیشه در تلاش هستند تا دیدگاه های دینی و معنوی دیگران را درک کنند و به ادیان دیگر احترام بگذارند. در این مقاله به معرفی دین و مذهب در کانادا پرداخته شده است. 
کشور کانادا در اواخر دهه 1600 کشف شد و تحت استعمار هر دو کشور انگلیس و فرانسه قرار گرفت. شایع ترین مذهب آن مسیحیت بود و زمانی که تحت سلطه فرانسوی ها قرار گرفت، بیشترین مردم پیرو کاتولیک بودند تا این که در زمان سلطه استعمارگران بریتانیایی، عمده مردم پیرو پروتستان شدند. این میراث دینی همچنان در جامعه امروزی آشکار است تا حدی که تقریبا 70% کانادایی ها را به عنوان کاتولیک یا پروتستان می شناسند. به خاطر وجود موج عظیمی از مهاجران به کانادا، تعداد زیادی از ادیان مختلف به این کشور آورده شده است.

عمده ترین ادیان کانادا کدام هستند؟

کاتولیک رومی، پروتست و بی دین ها به عنوان مرسوم ترین ادیان کانادا محسوب می شوند.
مسیحیت بزرگترین دین در کشور کانادا است که بیشترین مردم آن پیرو کاتولیک رومی هستند. در پی آمارگیری سال 2011، مسیحیان 67.3% جمعیت کشور کانادا را شامل می شوند و از طرفی 23.9% از کل جمعیت هیچ مذهبی ندارند. 
 امروزه تعداد زیادی از کانادایی های پیرو کاتولیک رومی، 39% جمعیت کانادا را تشکیل می دهند. 29 درصد جمعیت کانادا، پیرو پروتستان هستند که به شاخه های مختلفی از جمله آدنونیست، انباپتیست، آنجلیکان، باپتیست، کالوینیست، لوتران، متدیست و پنطکاستال تقسیم می شوند. 24% کانادایی در حال حاضر بی دین یا منکر خدا هستند و هیچ دینی را دنبال نمی کنند.

دین و مذهب در کانادا 

 

تنوع فرهنگی و مذهبی در کانادا

1.    اسلام :

مرسوم ترین مذهب از میان اقلیت دین و مذهب در کانادا، اسلام است. سه درصد جمعیت کشور کانادا مسلمان هستند و هر شهر بزرگ کانادا دارای یک جامعه پرطرفدار مسلمان است که شامل مهاجران از سراسر جهان می شود. بیشتر مسلمانان کانادا از اسلام سنی پیروی می کنند، هرچند که پیروان شیعه و احمدیه نیز در کانادا به طور قابل توجهی وجود دارند.

2.    هندوئیسم :

دو درصد کانادایی ها هندوئیسم را دنبال می کنند.  در طی سال ها، سه گروه عمده از خدمتگزاران هندو وارد کشور کانادا شده اند. اولین گروه مهاجران هندو، بیش از یک صد سال پیش وارد بریتیش کلمبیا شدند که تا امروز نیز ادامه دارد. دومین گروه عمده هندو از دهه 1940 تا 1980 از سریلانکا مهاجرت کردند و در حال حاضر در منطقه تورنتو زندگی می کنند. گروه سوم شامل کانادایی هایی که دین خود را در طی تلاش گروه هایی مانند جنبش حری کریشنا در طی پنجاه سال گذشته به یکی از شاخه های مختلف هندو تبدیل کردند.

3.    بودیسم :

بودیسم در قرن نوزدهم توسط مهاجران چینی و ژاپنی به کشور کانادا آورده شد. در آن زمان جودو شینشو ژاپنی مرسوم ترین شکل بودیسم در کانادا بود. در دهه 1950 موج عظیم مهاجران از سریلانکا، ژاپن و دیگر کشور های جنوب شرقی آسیا با اشکال مختلف بودایی وارد کشور کانادا شدند. تنزین گایاتسو، رهبر بودایی تبعیدی تبتی و برنده جایزه نوبل، در سال 2006 به عنوان شهروند افتخاری کانادا معرفی شد.

4.    یهودیت :

کانادایی های یهودی، چهارمین جامعه بزرگ یهودیان در جهان را تشکیل می دهند. اکثر آن ها از گروه قومی اشکنازی هستند اما گروه های قابل توجه دیگر نیز شامل یهودیان سفاردیک، میزراهی و یا کسانی که به دین یهودیت تبدیل کرده اند، می شوند. در قرن هجدهم، اولین گروه مهاجران یهودی وارد کانادا شدند. میزان مهاجرت از دهه 1830 تا پایان جنگ جهانی دوم افزایش یافت زیرا یهودیان به دنبال برنامه های فرار از دست نازی ها، انزوای نژادی و هولوکاست در اروپا بودند و بسیاری از آن ها به کشور کانادا پناه آوردند. امروزه بیشتر جمعیت یهودیان کانادا در انتاریو و کبک زندگی می کنند.

 

 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
م. صدرالدینی
 ارسال شده در : یکشنبه 03 شهریور 1398

نمی دونستم رایج ترین مذهب در کانادا اسلام هست. ممنون از اطلاعاتی که دادید

مشاوره رایگان
cta
 02191009392